Kácení lesů kvůli získávání dřeva, surovin, prostoru pro zemědělství nebo stavební projekty snižuje biodiverzitu a zhoršuje schopnost lesů pohlcovat CO₂, což dále přispívá ke klimatickým změnám.
Rychlost kácení je alarmující - tak např. mezi lety 2000 a 2018 zmizelo asi 8 % původního Amazonského deštného pralesa. Stejná devastace původních porostů ale probíhá i v Africe nebo Sibiři, často díky zahraničním, často evropským, americkým, ruským nebo čínský vlastníkům, kteří ke krajině a půdě nemají žádný vztah.
Odlesňování nejen zmenšuje celkovou plochu lesa nutnou pro obnovu kyslíku v atmosféře, ale způsobuje i zmenšování plochy pro přežití jednotlivých druhů a změnu potravního řetězce s ním spojenou. V důsledku toho čelí riziku vyhynutí až 1 milion druhů.
Kriticky ohroženy jsou např. populace amazonských delfínů, mravenečníků, orangutanů, goril, lemurů, gibonů, sumatranských tygrů, jaguárů nebo slonů a nosorožců. Díky úbytku velkého množství hmyzu jsou kriticky ohroženy i mnohé druhy ptáků.
Zdroje dat: Světový fond na ochranu přírody (WWF), Mezivládní platforma pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES)